Sumqayıt şəhəri, Səməd Vurğun küçəsi, 26-cı məhəllədə yerləşən məcburi köçkünlərin məskunlaşdığı "Metallurq" sanatoriyasının yararsız, köhnə üçmərtəbəli binasındakı ağır və təhlükəli şərait hələ də aradan qaldırılmayıb.
Ərazidə yaşayan sakinlər Xeberle.com-a yenidən müraciət ediblər. Sakinlərin sözlərinə görə, bina tamamilə qəzalı vəziyyətdədir. Zirzəmi uzun müddətdir su ilə doludur. Bu isə həm kəskin üfunət qoxusuna, həm də ağcaqanadların çoxalmasına səbəb olub. Nəticədə binada yaşamaq getdikcə daha da çətinləşir.
Bundan əlavə, elektrik sistemi faktiki olaraq sıradan çıxıb. Sakinlər bildirirlər ki, elektrik şiti tez-tez partlayır, saatlarla işıqsız qalmaq halları baş verir. Bu isə xüsusilə azyaşlı uşaqlar və yaşlı insanlar üçün ciddi təhlükə yaradır. Su təchizatı ilə bağlı problemlər də davam edir və vəziyyətin ümumi ağırlığını daha da artırır.
Məsələ ilə bağlı daha əvvəl Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi Xeberle.com-a açıqlama vermiş, sözügedən ünvandakı vəziyyətdən məlumatlı olduqlarını bildirmişdi. Komitə qeyd etmişdi ki, mövcud durum nəzarətdə saxlanılır, aidiyyəti qurumlarla əlaqə yaradılıb və problemin həlli istiqamətində danışıqlara başlanılıb, həmçinin zəruri araşdırmalar aparılır.
Lakin aradan xeyli vaxt keçməsinə baxmayaraq, binada heç bir real dəyişiklik baş verməyib. Sakinlərin iddiasına görə, nə zirzəmidəki suyun çəkilməsi, nə elektrik sisteminin yenilənməsi, nə də digər infrastruktur problemlərinin aradan qaldırılması istiqamətində konkret addım atılıb.
Hazırkı vəziyyət isə onu göstərir ki, Dövlət Komitəsinin verdiyi açıqlamalara baxmayaraq, problem faktiki olaraq həllini tapmayıb və məcburi köçkünlər illərdir yaşadıqları ağır şəraitdə qalmaqda davam edirlər.
Sakinlər aidiyyəti qurumlara bir daha müraciət edərək bildirirlər ki, məsələni nəzarətdə saxlamaq kifayət deyil – təcili və real tədbirlər görülməlidir. Onların sözlərinə görə, artıq bu şəraitdə yaşamaq dözülməz həddə çatıb.
Xatırladaq ki, "Metallurq" sanatoriyası sənaye şəhərlərində çalışan işçilərin sağlamlığının bərpası və reabilitasiyası məqsədilə Sövetlər dövründə fəaliyyət göstərmiş istirahət-müalicə tipli sanatoriya komplekslərindən biri kimi tanınıb. Ərazidə 250 metrdən SSRİ ərazisində tərkibinin zənginliyi və əhəmiyyətinə görə 2-ci yerdə dayanan yodlu-bromlu su çıxır və vannalara vurulurdu. Son illərə qədər ərazidə mineral suyu çıxaran dərinlik nasosu qurğuları da qalmışdı. Məcburi köçkünlərin köçürülməsindən sonra sanatoriyanın turizm-rekreasiya imkanları yenidən arta bilər.
[18.02, 15:17] Elnur: Sumqayıtın keçmiş şəfa ocağı hazırda təhlükə mənbəyidir - Sanatoriya bərpa olunacaq?
[18.02, 15:18] Elnur: Sumqayıt şəhəri, Səməd Vurğun küçəsi, 26-cı məhəllədə yerləşən məcburi köçkünlərin məskunlaşdığı "Metallurq" sanatoriyasının yararsız, köhnə üçmərtəbəli binasındakı ağır və təhlükəli şərait hələ də aradan qaldırılmayıb.